One Union Rectangular Folding Table 1600 X 800 White/Chrome
Product Code:
OUFT1680CRWH
Pack Of
1
The One Union Rectangular Folding Table is an ideal choice for multi-purpose rooms where space is limited. Its rectangular design features fold-flat legs for easy storage, and multiple tables can be stacked together to save even more space. The legs are securely wood-screwed directly into the tabletop for durability, while the sturdy feet provide reliable stability and support for everyday use.
- General
- The One Union Rectangular Folding Table is an ideal choice for multi-purpose rooms where space is limited. Its rectangular design features fold-flat legs for easy storage, and multiple tables can be stacked together to save even more space. The legs are securely wood-screwed directly into the tabletop for durability, while the sturdy feet provide reliable stability and support for everyday use.
| Colour | White |
| Size | 1600mm |
| Material | MFC/Steel |
| Weight | 33.76kg |
| Standards | BSEN 527-2:2002 / BSEN 12521:2009 |
| Height | 725mm |
| Stackable | Yes |
| Shape | Rectangular Table |
| Frame Colour | Chrome |
| Leg Type | T Leg |
| Made To Order | No |
| Top Colour | White |
| Top Material | MFC |
| Folding | Folding Legs |
| Table Depth | 800mm |
| Available in a variety of top and frame colour options |
| Can be stacked together for storage |
| Chrome and silver leg options |
| Fold flat legs for easy storage |
| Ideal for multi-functional rooms where space is at a premium |
| Legs wood-screwed directly into desktop |
×